Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Bokcirklar ska stärka studenters lärande och perspektiv

bok

Socialhögskolan har beviljats 120 000 kr i pionjärsmedel för att testa nya arbetssätt på socionomprogrammet i Helsingborg. Genom bokcirklar med skönlitteratur vill man utveckla socionomstudenters läsförmåga, kritiska tänkande och empatiska perspektiv.

Universitetslektor Maria Bergendal Arvidsson och docent Arne Kristiansen vid Socialhögskolan, startar nu projektet Reading for Meaning, som är det initiativ som fått pionjärsmedel för att pröva nya, nyskapande arbetssätt i utbildningen. Satsningen genomförs under 2026–2027 och syftar till att utveckla lärandet genom dialog och gemensam reflektion.

Inom projektet bjuds socionomstudenter i Helsingborg in till bokcirklar där skönlitteratur står i fokus. Genom att läsa och diskutera en gemensam text får studenterna möjlighet att fördjupa sin förståelse av olika livssituationer och perspektiv.

Hur fick ni idén om en bokcirkel för socionomstudenter?

- Vi möter ofta studenter som efterlyser mer utrymme för att utan prestationskrav kunna diskutera och reflektera över frågor som rör till exempel hur deras framtida yrkesroll påverkas av olika aspekter i samhället. Vi tror att bokcirklar kan bli bra plattformar för sådana diskussioner, säger Arne Kristiansen och fortsätter:

- Det finns dessutom forskning som visar att gemensam läsning av skönlitteratur kan bidra till fördjupad förståelse av sociala och samhälleliga sammanhang och till och med ökad empati. Sen ska vi inte sticka under stol med att vi blivit inspirerade av andra universitet som startat bokcirklar för studenter och lärare, inte minst har Malmö universitetsbibliotek en spännande verksamhet med MaU Reads.

Arbetssättet bygger på samtal och interaktion, där studenterna tillsammans med lärare och deltagare från ideella organisationer i Helsingborg delar tolkningar och reflektioner kring litteraturen, nya perspektiv och möten mellan studenter och samhällsaktörer. Det bidrar till att stärka studenternas analytiska förmåga och kritiska tänkande, samtidigt som litteraturen ger insikter i människors erfarenheter och livsvillkor.

Vad hoppas ni att bokcirklarna kan leda till?

- Vi hoppas på spännande, lustfyllda möten och diskussioner och att studenterna blir peppade att läsa och ser möjligheterna och glädjen i skönlitteraturen. Men också att de blir bättre läsare, vilket ökar deras förmåga och intresse för att även läsa andra typer av texter, som kurslitteratur, säger Maria Bergendal Arvidsson.

Arne Kristiansen och Maria Bergendal Arvidsson hoppas att bokcirklarna kommer att bli informella mötesplatser där deltagarna lär känna varandra utan prestationskrav, vilket kommer att skapa starkare tillit och förståelse för varandra. De tror också att det mellan studenterna kommer att skapa nya band och djupare relationer som kommer att göra campus till en ännu trevligare plats att vara på. 

Bokcirklarna är frivilliga och är tänkta att genomföras utanför ordinarie undervisning. 

Har ni pratat med studenterna, vad tycker de om projektet?

- Inte direkt om detta projekt, säger Arne Kristiansen, men vi har tidigare erfarenheter från tre bokcirklar med studenter på Socialhögskolan, som för några år gemensamt läste Nicolas Lunabbas bok ”Blir du ledsen om jag dör?”. Det var mycket uppskattat av studenterna. Dessutom vet vi från Malmö och andra universitet att bokcirklar uppskattas av de flesta studenter som deltar i dem.

Förhoppningen är att satsningen bidrar till både kunskapsutveckling och ökad studietrivsel, samtidigt som den kan inspirera fler utbildningar att arbeta med liknande former i framtiden.