jan
Seminarieserie: Beredskapsforskning på gång
Välkommen till seminarieserien Beredskapsforskning på gång. Våren 2026 kommer forskare med historiska perspektiv på civilförsvar och beredskap presentera pågående forskning. Lunchseminarierna hålls på Zoom, är 30 minuter långa och ger en inblick i forskarnas problemställningar och arbete.
BEREDSKAPSFORSKNING PÅ GÅNG | VÅREN 2026
27 januari, 12.00–12.30
Militära underrättelser och familjen Wallenberg i kalla krigets Sverige
Rikard Westerberg, Handelshögskolan
10 februari, 12.00–12.30
Matfrågan: Globala flöden, institutionell utveckling och krisberedskap i Sverige 1800–1920
Patrik Winton, Örebro universitet, Alexander Isacsson, Karlstads universitet och Jimmy Engren, Örebro universitet
10 mars, 12.00–12.30
Cirkulär beredskap: Den svenska återvinningens politiska ekonomi 1939–1945
Anna Inez Bergman, Stockholms universitet
12 maj, 12.00–12.30
Andlig beredskap: Nation, kristendom och beredskap under andra världskriget
Ida Olenius, Uppsala universitet
2 juni, 12.00–12.30
Våra stumma kamrater: Människa-djurrelationer i krig och beredskap i Sverige, 1917–1970
Martina Berggren, Försvarshögskolan
Seminarieserien är ett initiativ inom Beredskapshistoriska nätverket och forskningsprojektet Att utbilda för kriser vid Lunds universitet, Campus Helsingborg.
Vill du hålla dig uppdaterad om vad som händer inom området beredskapsforskning? Alla med ett intresse för dessa frågor är välkomna. Anmäl dig på formuläret nedan för att få löpande uppdateringar och inbjudningar till aktiviteterna.
Om evenemanget
Plats:
Zoom
Kontakt:
bjorn [dot] lundberg [at] hist [dot] lu [dot] se